Dişlerinde ağız içinde sıralanmalarındaki çapraşıklar, şekil ve renk bozukluları kişinin psikolojisinde rahatsızlıklara yol açabilir. Dişhekimliğindeki teknolojik gelişmeler bu problemleri ortadan kaldırmada hayli mesafe kat etmiştir. Gülüş dizaynı hekimliğe sanat katmaktır. Gülüşünüzü sağlık ve doğallığı bir arada kullanarak yeniden yaratmaktır. Güzel bir gülüş için yüzünüzün şekli, dudak yapınız ve şekil olarak  bunlara uyumlu dişlere sahip olmanız gerekmektedir.

Gülüş dizaynında yapılan restorasyonların yapay olduğu kesinlikle anlaşılmamalıdır. Doğal bir görünüm en iyi estetiği sunar. Gülüşümüzü etkileyen olumlu veya olumsuz bazı faktörler vardır. Bunlar:

-Yüz şekli,

-Dudaklar,

-Diş etlerinin durumu,

-Yaş

-Dişler,

-Cinsiyet

-Sosyal konum

Yeni bir gülüş dizayn edilirken bu üstteki faktörler dikkate alınarak kesinlikle kişiye özel bir çalışma yapılmalıdır. Kişinin cinsiyeti, yüz şekli veya yaşı yapılacak restorasyon için bir rehberdir. Mesela; erkek ve kadınlarda diş formları farklıdır. Kadınlarda yüz hatları daha oval, erkeklerde ise daha köşeli ve keskindir. Bu dikkate alınarak dizayn edilen restorasyon kişinin fiziksel özelliklerine uyumlu ve doğal olacaktır.

GÜLÜŞ İFADE ÇEŞİTLERİ

Gülüş tasarımında dişlerin boyu, diziliş şekli ve tasarımına göre esas alınan üç farklı ifade çeşidi vardır. Bu üç ifade çeşidinden hasta fiziki özelliklerine uygun olan hangisi ise o alternatif üzerinden kişiselleştirilmiş bir yeni gülüş dizayn.

Sexy Smile:

Kişiye daha genç, daha dinamik ve çekici bir ifade sunar. Tasarımında ön dişleri diğer dişlere oranda fark edilir derecede uzundur. Bu nedenle yaşlı, yorgun ifadeyi ortadan kaldırarak kişiye çok daha genç ve çekici bir görünüm kazandırır.

Entelektüel Gülüş:

Diş boyları arasında hemen hemen hiç fark yoktur. Dişler yatay ve düz bir şekilde sıralanmışlardır. Kişiye daha olgun, bilgili ve entelektüel bir ifade kazandırmak amaçlanır.

Sportif Gülümseme:

Diğer iki gülüş ifadesi arasında bir tasarım ile dişler ne çok uzun ne de çok düz bir şekilde tasarlanır. Ön dişler yan kesicilere göre biraz daha uzundur. Kişi samimi ve sıcak bir ifadeye sahip olur.