İnsanoğlu yüzyıllardır genç ve güzel görünmenin peşinde koşmaktadır. İnsanlar tarafında en çok algılanan bölge yüzdür. Güzellik denildiğinde tarih boyunca yüz görünümü her zaman ön planda olmuştur. Kişinin yüzünün estetiği ve çekiciliği psikososyal mutluluğu için oldukça önem taşır. Çekici bir gülüş, estetik açıdan en çok dikkat edilen nokta olduğu için dişhekimi hastasının estetik kaygılarını gidererek kendisine güvenini arttırmayı amaçlamaktadır.
 
Estetik görünümü bozan, sağlıksız, eksik veya renklenmiş dişlere sahip olan kişiler gülüşleri saklama gereği duyarlar. Zamanla bu bir alışkanlık haline gelir ve ileri vakalarda psikolojik sorunlara bile yol açabilir. Bu yüzden özellikle günümüzde hastaların hekimlerinden beklentileri ağrılarının giderilmesi veya eksik dişlerinin tamamlanması ile sınırlı kalmamaktadır. Sağlığın yanı sıra estetik beklentilerinin de karşılanmasını istemektedirler. 
 
Estetik dişhekimliğinde kullanılan malzemelerin hızla gelişmesi sayesinde hastaların estetik beklentilerini karşılamak çok daha kolay hale gelmiştir. Hastaların gereksinimleri ve talepleri doğrultusunda estetik dişhekimliğinde uygulanan bir çok etkili tedavi yöntemi vardır. Bu tedavi yöntemleri ile dişlerde meydana gelen kırık, deformasyon, renkleme ve eksikler kolaylıkla giderilerek arzu edilen mükemmel gülüş elde edilir.
 
 
Estetik Dişhekimliğinde Uygulanan Yöntemler:
 
-Bonding
-Kompozit Dolgular
-Porselen Kaplamalar
-Porselen Laminalar
-Zirkoyum Alt Yapılı Kaplamalar
-Cam Seramikler
-Diş Eti Düzenlemeleri
-Diş Beyazlatma