Beyazlatma dişlerin yüzeyinde zaman içerisinde oluşmuş renklenme, lekelenme ve koyulaşmayı giderme işlemidir. Estetik diş hekimliği yöntemleri arasında sıklıkla başvurulan bir yöntemdir. Özellikle günümüz teknolojisinin getirdiği avantajlar ile beyazlatma işlemi sonucunda kişinin günlük yeme içme alışkanlıklarından kaynaklı renklenmeyi 2 tona kadar açabilir. Çay, kahve gibi renkli gıdalar ile sigara tüketimi nedeniyle diş renginden şikayetçi olan hastalar için oldukça etkili bir uygulamadır.

Diş beyazlatma işleminin office bleaching, home bleaching ve internal bleacing olarak uygulana üç türü vardır.

Office Bleaching

Diş hekimi tarafından klinikte ve genellikle tek seans ve 40-50 dk kadar süren bir işlemle uygulanır. Diş renk tonu 2-3 tona kadar beyazlar. İşlem öncesinde hekim gerekli gördüğü durumlarda diş taşı temizliği yaparak elde edilecek beyazlığı temiz ve sağlıklı bir görünüm ile tamamlamayı amaçlar. Office tipi beyazlatmada diş etlerinin korunması önemlidir. Bu nedenle diş etleri işleme başlamadan özel koruyucu bir tabaka ile kaplanır ve sonrasında dişlere jel kıvamında beyazlatıcı madde uygulanır. 15 dakikalık aralıklar ile beyazlatıcı madde ışık ile aktive edilerek istenilen beyazlığa ulaşılır.

Home Bleaching

Beyazlatma yapılacak kişiden ölçü alınarak ağzına uygun ve tüm dişleri kapsayacak şeffaf bir kalıp hazırlanır. Hasta bu kalıbın içine hekim tarafından verilen jelleri sıkarak her gün belli saatlerde dişlerine uygular. Beyazlatma jelleri diş etlerini tahriş edebilir. Bu nedenle diş etlerine taşırılmaması gerekir. Ev tipi uygulamalarda kalıbı ağza yerleştirdikten sonra jel diş etine taşıyorsa ıslak bir pamuk ile taşan jel alınmalıdır. Genelde birkaç hafta süren bir uygulamadır. Ev tipi beyazlatmada hekim, sonucu değerlendirmek ve hassasiyeti kontrol etmek için hastasını takip etmek isteyebilir.

Internal (iç) Beyazlatma

Önceden yapılmış kanal tedavisinden dolayı renk değiştiren dişlere uygulanır. Açılan kaviteden dolgu uzaklaştırılır gerekirse kanal tedavi yenilenir ve kaviteye beyazlatma jeli uygulanır. Bir kaç seans sürebilen bir işlemdir. Tedavi sonunda kanal tedavisi nedeniyle renk değiştirmiş olan diş komşu dişlere uyumlu renge getirilir.

DİŞ BEYAZLATMANIN YAN ETKSİ VAR MIDIR?

Hekim kontrolünde gerçekleştirilen profesyonel diş beyazlatma risk taşımayan bir işlemdir. Diş yüzeyine, köküne veya diş etlerine herhangi bir zararı yoktur. Nadir durumlarda diş hassasiyeti ve diş eti irritasyonu oluşabilmekte ancak bu durum en geç 24 saatte normale dönmektedir. Hassasiyet durumunda diş hekiminizin uygulayacağı fluorur ve size önereceği diş macunu veya kremleri bu diş hassasiyetini azaltacaktır.

 DİŞ BEYAZLATMANIN KALICIĞI

Diş beyazlatma işleminin kalıcılığı kişinin yeme içme alışkanlığı ile değişiklik gösterebilir. Günlük hayatında aşırı çay, kahve, sagara veya renkli gıdalar tüketen kişilerde, daha dikkatli olan kişilere oranla renklenme çok daha çabuk geri dönmektedir. Ancak normal koşullarda hasta ağız ve diş hijyenine dikkat ediyorsa ve renkli gıda tüketiminde aşırıya kaçmıyorsa elde edilen beyazlık 1-1.5 yıl kadar rahatlıkla korunur ve her sene yapılan pekiştirme tedavi ile beyazlığın devamı sağlanır.