Ağız içinde eksik diş bulunması, mevcut dişlerin aşınma, kırılma, çürüme nedeniyle aşırı madde kaybına uğraması, diş dizilimlerinde ileri çapraşıklık veya ayrıklık olması durumlarında yapılacak restorasyonlar çeşitli kron kaplamalar kullanılarak gerçekleştirilir. Ağız içerisinde çapraşık ve eksik dişlerin yarattığı fonksiyon, estetik, doku ve fonasyon kayıplarını geri veren kron kaplamalar üretildikleri materyale göre çeşitlilik gösterir.
 
 
E-MAX CAM SERAMİK KRONLAR
 
E-Max cam seramikler protetik tedavilerin içinde gelişen teknolojinin estetik dişhekimliğine sunduğu en son teknoloji ürünlerdir. Porselen laminaların ileri çapraşıklık, ayrıklık ve aşırı madde kaybı nedeniyle uygulanamadığı durumlarda dişleri küçülterek aynı estetik ve doğallığı elde etmemi sağlarlar. E-max cam seramik kronlar yüksek ışık geçirme özellikler sayesinde doğal dişe en yakın görünümü sağlarlar. Doğru teknik ve deneyimli bir hekim tarafında uygulanan E-Max cam seramik kronları ağız içinde ayırt etmek oldukça zordur. Renk değiştirmezler, kırılma ve aşınmaya karşı dirençlidir. Ancak diş eksikliklerinde köprü olarak kullanılmazlar. 
 
 
ZİRKONYUM KAPLAMALAR
 
Zirkonyum doğal bir elementtir ve son dönemde dişhekimliğinde çok  popüler bir malzemedir. Kron köprü yapımında uzun yıllardır kullanılan metal alt yapıların dayanıklılığı çok iyi olmasına karşın diş etlerinde alerjik reaksiyon oluşturabilmekte ve düşük ışık sebebiyle estetik problemler oluşturabilmektedir. Zirkonyumun doku dostu olması, ışık geçirgenliğinin yüksek olması ve dayanıklılığında en az metal alt yapılar kadar dirençli olmasından dolayı günümüzde metal alt yapı yerine sıklıkla tercih edilmektedirler. 
 
 
Hangi vakalarda kullanılabilirler?
 
 -İmplant üstü kron köprü vakalarında
 -Yeni bir gülüş dizaynında
 -Tek diş restorasyonlarında
 -3-6 üyeli köprülerde
 -İki ara gövdeden daha fazla gövde içermeyen köprülerde güvenle kullanılabilirler.
 
 
FULL ZİRKON KAPLAMLAR
 
Full zirkon kaplamlar dijital dişhekimliğinin sunduğu geleceği parlak bir protetik tedavi yöntemidir. Baştan sona dijital olarak tasarlanır ve üretilir. Gelişen CAD-CAM teknolojileri sayesinde bilgisayar ortamında tasarlanır ve kazıma makinalarında kendinden renklendirilmiş monoletik zirkon bloklardan laboratuvar ortamında el değemeden üretilirler. Üretim sonrasında yapılan glazür (makyaj) ile ağız içine uygun renk tonu elde edilir. Zirkonyum bloklardan üretildiklerinden sağlam, ışık geçirgenliği yüksek ve kron köprü uygulamalarına uygundur.
 
 
METAL ALT YAPILI KAPLAMALAR
Geçmiş zamanlarda protetik tedavilerin vazgeçilmezi olan metal alt yapılı kaplamalar, günümüzde estetik dişhekimliğinde kullanılan malzemelerin sunduğu avantajların karşısında popülerliğini yitirmiştir. Çeşitli metal alaşımların porseleni desteklemek amacıyla alt yapı olarak kullanılan kaplama şeklidir. Tek bir diş kaplamada yada bir veya birkaç diş eksikliğini tedavi etmekte köprü olarak çok sık kullanılan bir yöntemdir. Fiziksel direnci çok yüksek olmasına karşın estetik özelliği düşüktür. Diş eti kenarında gri bir görüntü oluşturabilirler. Metal alerji olanlarda kullanması risklidir. Son dönemde tercihen arka bölge dişlerin restorasyonunda uygulanırlar.