PORSELEN LAMİNALAR İLE YENİ BİR GÜLÜŞ…

İnsanoğlu var olduğundan beri kendisine ve çevresine güzel görünme arzusundadır. Her zaman ön planda olan dişler, estetiği ve güzelliği doğrudan etkileyen en önemli faktörlerdendir. Mükemmel görünen estetik bir gülüş kişinin kendine olan güvenini arttırır ve sosyal hayatında  kendisini rahat hissetmesini sağlar. Diş şeklindeki bozukluklar, eksiklikler ve çeşitli sebeplerle meydana gelen düzensizlikler doğal yapıya en uygun şekilde ve uygun malzeme kullanılarak düzeltilmelidir.

Estetik dişhekimliğinde son dönemlerde yaşanan teknolojik gelişmeler sayesinde kullanılan restoratif malzemeler gerek mekanik gerekse estetik özellikleri açısından mükemmelleşmişlerdir.  Bu gelişmenin sonucu olarak porselen laminalar bir diğer adıyla yaprak porselenler, diş ile ilgili estetik kaygı oluşturan bir çok vakada dişhekimleri tarafından güvenle kullanılmaya başlanmıştır.

Porselen Laminaları diğer full kaplamalardan ayıran en önemli özellik çok ince olması ve uygulama öncesi diş yüzeyinden minimum derecede aşındırma yapılmasıdır. Uygulama şekli takma tırnaklara benzer. İnce yapısı ve ışığı doğal diş gibi yansıtma özelliği sayesinde estetik dişhekimliğinde oldukça gözde bir uygulamadır.

Porselen Laminalar Nasıl Uygulanır?

Preparasyon dediğimiz restorasyon öncesi hazırlık aşamasında, diğer uygulamalarda diş yüzeyinde belirli bir ölçüde küçültme yapılırken, Porselen Lamina uygulamasında 0.2-0.5 mm kadar minimal bir aşındırma ile diş laminalara hazırlanır. Hatta bazı vakalarda herhangi bir kesim işlemi bile yapılmadan laminalar direkt dişlerin üzerine yapıştırılabilir.

Porselen Lamina Hangi Durumlarda Uygulanır?

Özellikle ön bölge dişlerde çok sık uygulanan bir tedavidir. Pek çok farklı nedenden estetik rahatsızlık yaşayan kişilerde görünümü düzeltmek için ideal bir uygulamadır. Diş rengi ile ilgili kalıcı sorun yaşayan hastalarda renk düzenlemesi yapmak amacıyla kullanılır. Ayrıca, ayrık ön iki diş arasının (diastema) kapatılmasında, kırık dişlerde, form bozukluklarında veya diş yüzeyi hasar görmüş hastalarda kaybolan estetik görünümü geri kazandırmak için tercih edilir. Bazı vakalarda asimetrik gülüş hattını düzeltmek için, bazen de çapraşık sıralamayı estetik bir gülüşe çevirmek için uygulanır. Kısacası gülüşünden bir şekilde memnun olmayan hemen herkes için çok iyi bir çözüm alternatifidir.

Avantajları….

Porselen Laminaların en büyük avantajlarından biri uygulamada dişin olabildiğince az aşındırılmasıdır. Bir diğeri ise, ince yapısının sağladığı yüksek ışık geçirgenlik özelliğidir. Bu özelliği sayesinde estetik açıdan doğal diş görünümüne oldukça yakın sonuçlar verir. Ayrıca, çok dayanıklıdır, darbelere karşı direnci yüksektir, aşınmaz, renk değişimine uğramazlar. Kompozit laminalara göre kesici kenarlarda aşınma, çatlama riskini azaltır ve daha uzun süre renk kalıcılığı sağlar. Pürüzsüz yüzeyi diş taşı oluşumunu en aza indirmeye yardımcı olur.

 

Dikkat Edilmesi Gerekenler…

Doğallığın birinci amaç olduğu estetik dişhekimliğinde Porselen Laminalar sundukları mükemmel doğal ve estetik sonuçlarla dişhekimlerinin en önemli uygulamalarındandır. Ancak ileri derece çapraşık dişlerde, tırnak yeme/kalem ısırma gibi alışkanlıkları olan kişilerde, alt ve üst dişlerin baş başa kapandığı vakalarda uygulama yapılması sakıncalı görülebilir. Bu gibi durumlarda hastalar için alternatif tedavi yöntemleri sunulur. Ayrıca, ciddi bruksizm (diş sıkma/gıcırdatma) sorunu yaşayan hastalarda uygulama öncesinde çeşitli tedavi yöntemleri ile bu sorunun giderilmesi ve sonrasında Poreselen Lamina uygulamasının yapılması gerekmektedir.

Porselen Laminaların Bakımı Nasıl Olmalı?

Sağlıklı bir ağız  ve dişler için doğal dişler veya restorasyonlar fark etmeksizin, kişiler rutin hijyen ve bakım kurallarına uymalıdırlar. Porselen laminalar her ne kadar dayanıklı ve dirençli olsalarda, hastaların mutlaka rutin uygulamalarını yerine getirmeleri gerekmektedir. Doğru fırçalama teknikleri ile ağız ve diş bakımını ihmal etmemeli, diş ipi ve gargara ile hijyen desteklenmeli, sağlıklı beslenmeli ve 6 aylık düzenli  hekim kontrolleri aksatılmamalıdır.

Dişhekimi Uğur Bilkay

Vasıf Çınar Blv. no:9 kat:2 daire:5 Alsancak/İZMİR

 

Bu sayfa Genel Diş Hekimliği ve Estetik Diş Hekimliği Uygulamaları hakkında hastaları bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır.
Bu web sayfası içeriğinde bulunan bilgiler, bilgilendirme amaçlıdır, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçlı muayene etmesi ve tanı koyması yerine asla geçmez.

Tüm sorularınız için buraya tıklayın !
Bizi Instagram'dan Takip Edin