MÜKEMMEL GÜLÜŞ DİZAYNI

MÜKEMMEL GÜLÜŞ DİZAYNI

Pek çok kişi farkında olmasa da gülüş karşı taraf ile iletişime geçerken bıraktığımız en etkili intibadır. Sosyal hayatın içinde bir iş sunumu yaparken veya arkadaşlarınızla bir öğle yemeğinde laflarken, alışverişte veya çok önemli bir tanışma toplantısında gülüşümüz her zaman bizden bir adım önde giden bir kartvizittir. Bu nedenle gülüşünüzün estetik, doğal ve tabi ki sağlıklı olması oldukça önemlidir.

Sağlıklı dişlerin, düzenli yapılan bakımların ve hijyenik bir ağızın önemini her fırsatta dile getiriyoruz. Bunların yanında gülüş güzelliğinin fiziki ve sosyal açıdan bu kadar önemli olduğu günümüzde sağlık kadar estetik kaygılar da hastalar için ciddi önem taşımaya başlamıştır. Estetik dişhekimliği gelişmiş tüm tedavi yöntemleri ile bu tarz estetik kaygı yaşayan kişilere çare olmuş ve gelişen teknoloji sayesinde gün geçtikçe daha da mükemmel sonuçlar ortaya çıkarmayı başarmıştır.

Gülüş dizaynı ile estetik bir gülüş…

Dişlerde meydana gelen çapraşıklıklar, şekil ve renk bozuklukları, kırık ve eksiklikler kişide fiziksel ve psikolojik rahatsızlıklara yol açabilir. Bu problemlerin giderilmesi kişinin kendini saklamadan özgürce gülümsemesi için çok önemlidir.

Gülüş dizaynı sayesinde dişlerdeki tüm problemler düzeltilerek gülüş daha estetik, daha sağlıklı ve daha çekici bir hale getirilir

Kısaca, gülüş dizaynı estetik bir gülüşü engelleyen tüm faktörleri ortadan kaldırarak kişiye arzu ettiği gülüşü sunma sanatıdır diyebiliriz. Ancak, yeni bir gülüş dizayn ederken dikkat edilmesi gereken bir çok önemli nokta vardır. İlk olarak tabi ki hastanın beklentilerini karşılayacak ve onu mutlu edecek bir sonuç için çalışmak gerekir. Ancak bu sonuca giderken tasarımın kişinin cinsiyeti, yaşı, yüz şekli, ten rengi, dudak yapısı ve sosyal konumu dikkate alınarak yapılması sonucun mükemmelliği açısından çok önemlidir.

Kişiye Özel Gülüş Dizaynı…

Doğru dizayn edilmiş bir gülüş için tüm detaylar incelikle hesaplanmalıdır. Mesela yüz şekli ince uzun olan bir hasta için tasarlanacak dişler, yüzün oranını bozmayacak hatta altın orana yaklaştıracak şekilde dizayn edilmelidir. Veya diş renkleri ile ilgili bir restorasyonda kişinin ten rengi ve hatta göz rengi dahi dikkate alınmalıdır ki, sonrasında doğallıktan uzak ve rahatsızlık verici bir sonuç ortaya çıkmasın.

Gülüş dizaynını etkileyen faktörler her kişide farklıdır. Bu nedenle yeni gülüş tasarlanırken detaylar kesinlikle kişiye özel değerlendirilmeli ve hastanın kendi özelliklerine uyumlu bir gülüş yaratılmalıdır. Bu uyum yapılan restorasyonun mükemmel olmasını sağlayacağı kadar kişinin olası bir konuşma bozukluğu yaşamasını, doğallıktan uzak abartılı bir görünüme sahip olmasını ve genel ifadesinin bozulmasını engelleyecektir.

Gülüş Dizaynı ve Gülüş İfadesi Çeşitleri…

Dişler kişinin ifadesi doğrudan etkileyen önemli faktörlerden biridir. Gülüş dizaynı ile yenilenen dişler sayesinde kişi yeni bir ifadeye de kavuşur. Bir genelleme yaparsak dişlerin boyuna, dizilişi ve tasarımına göre 3 farklı temel gülüş ifadesi çeşidi vardır. Kişiselleştirilmiş tasarımlar bu 3 ana grup baz alınarak dizayn edilir.

-Sexy Smile

Bu gülüş ifadesinin en büyük özelliği kişiye çok daha genç, dinamik ve çekici bir ifade sunmasıdır. Tasarımındaki fark ise ön dişlerin diğer dişlere oranda fark edilir derecede uzun olmasıdır. Uzun ön diş boyu gençlik ve dinamiklik çağrıştırır bu nedenle sexy smile tasarımı kişideki yorgun ve yaşlı ifadeyi ortadan kaldırarak kendisine çok daha genç ve çekici bir hava kazandırır.

-Entelektüel Gülüş

Bu gülüş ifadesinde diş boyları arasında hemen hemen hiç fark yoktur. Dişler yatay, düz bir şekilde sıralanmışlardır. Bu tarz gülüş dizaynı ile kişiye daha olgun, bilgili ve entelektüel bir ifade kazandırmak amaçlanır.

-Sportif Gülümseme

Diğer iki gülüş ifadesi arasında bir tasarım ile dişler ne çok uzun ne de çok düz sıralanmış bir şekilde tasarlanır. Ön dişler yan kesicilere göre biraz daha uzundur. Kişiye ne çok olgun ve bilge ne de çok genç ve çekici bir hava kazandırır. Kişi ikisinin ortasında samimi ve sıcak bir ifadeye sahip olur.

Gülüş dizaynında bu üç ifade şeklinden hasta kriterlerine uygun olan hangisi ise o alternatif üzerinden kişiselleştirilerek bir model hazırlanır ve yeni gülüş bu tüm detaylara göre tasarlanır.

 

Dişhekimi Uğur Bilkay

 

 

Bu sayfa Genel Diş Hekimliği ve Estetik Diş Hekimliği Uygulamaları hakkında hastaları bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır.
Bu web sayfası içeriğinde bulunan bilgiler, bilgilendirme amaçlıdır, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçlı muayene etmesi ve tanı koyması yerine asla geçmez.

Tüm sorularınız için buraya tıklayın !
Bizi Instagram'dan Takip Edin