Estetik bir gülümseme için olmazsa olmaz şartların başında öncelikle sağlıklı dişler gelir. Doğru ve düzenli yapılan ağız ve diş bakımları, aksatılmayan rutin hekim kontrolleri ve zamanında müdahale edilmiş rahatsızlıklar sağlıklı dişlerin dolayısıyla güzel bir gülüşün  yapı taşlarıdır.

Ancak bazı durumlarda, her ne kadar dişlerin ve ağız içi ortamının sağılığını ve hijyenini korumaya çalışsak da çapraşıklıklar, kırıklar, çeşitli sebeplere bağlı renk değişimleri veya form bozuklukları nedeniyle estetik gülüş bütünlüğü bozulur ve dişlerde rahatsızlık yaratan bir görüntü meydana gelir.

Porselen Laminalar farklı sebeplerle gülüşünden veya dişlerinin görünümünden rahatsızlık duyan kişiler için hızlı, sağlam ve mükemmel sonuçlar sunan, estetik dişhekimliğinde oldukça sık kullanılan bir uygulamadır.

Porselen Laminalar Hangi Durumlarda Uygulanır?

-Estetik gülüş bütünlüğünü bozan çapraşık, asimetrik veya yüz/dudak oranına uyumsuz herhangi bir vakada,

-Diastema dediğimiz ön dişlerin ayrık olması durumunda,

-Özellikle ön bölge dişlerde meydana gelen kırıklarda,

-Kalıcı renk bozukluklarında,

-Diş form ve sıralaması ile ilgili yaşanan sorunların tedavisinde,

-Diş yüzeyinde yaşanan deformasyon veya hasar durumlarında rahatlıkla uygulanır.

Kısacası Porselen Laminalar, kişinin gülüş özgürlüğünü kısıtlayan, herhangi bir sebepten rahatsızlık yaratan ve tüm yüz/ifade uyumunu negatif etkileyen vakalar için son derece doğal ve estetik sonuçlar veren ideal bir yöntemdir.

Porselen Lamina Farkı Nedir?

Porselan Laminaların sunduğu en önemli fark preperasyon dediğimiz restorasyon öncesi hazırlık aşamasında diş yüzeyinde yapılan aşındırmanın diğer uygulamalara göre çok daha az olmasıdır. Diş yüzeyi, uygulama öncesi 0.2-0.5 mm. kadar aşındırılır ve diş laminalara hazır hale getirilir. Dişlerin sıralanışının müsait olduğu bazı vakalar da ise yüzeyden hiç bir aşındırma yapılmadan rahatlıkla restorasyon tamamlanır.  Bu durum hasta konforu ve işlem sonucu açısından oldukça avantajlı  bir durumdur.

Bunun dışında ince yapısının sağladığı yüksek ışık geçirgenlik özelliği sayesinde estetik açıdan doğal diş görünümüne en yakın sonuçlar alınmasını sağlar ve yapılan restorasyonun estetik başarısını artırır. Sağlamdır, darbelere karşı dirençleri yüksektir, aşınmaz ve renk değişimine uğramazlar. Kompozit laminalara göre kesici kenarlarda aşınma, çatlama riskini çok daha azaltır ve daha uzun süre renk kalıcılığı sağlar. Pürüzsüz yüzeyi sayesinde diş taşı oluşumunu en aza indirmeye yardım eder, böylelikle genel ağız sağlığına destek olur.