Bonding / Kompozit Dolgu

Ana Sayfa / Bonding / Kompozit Dolgu

Estetik diş hekimliğinde oldukça sık kullanılan Bonding / Estetik Dolgu diş rengi ve şekli ile ilgili problemleri düzeltmek amacıyla kompozit rezinler (mikrofil ajanlar) kullanılarak uygulanan bir işlemdir. Bonding uygulaması genellikle tek seansta tamamlanır ve işlem süresince hasta herhangi bir ağrı hissetmez. Çoğu vakada anesteziye gerek kalmadan uygulama yapılabilir.

Uygulamanın en önemli özelliği dişten herhangi bir madde kaldırmaya gerek kalmadan restorasyonun tamamlanmasıdır. Uygulama 20-30 dakika süren kısa bir işlemdir ve sonrasında son derece estetik sonuçlar elde edilir.

Bonding / Estetik Dolgunun en sık uygulandığı alanlar;

-Diastema dediğimiz ayrık diş aralarının kapatılması,
-Özellikle ön bölgede oluşan çürüklerin doldurulması,
-Travma sonucu oluşan kırıkların onarılması,
-Diş boylarının uzatılması ve
-Diş rengi ve şeklinin değiştirilmesidir.

Bonding / Estetik Dolgu oldukça ekonomik bir uygulamadır. Deneyimli bir hekim tarafında kaliteli malzeme kullanılarak yapılan bir Bonding / Estetik Dolgu 5 ile 7 yıl arası rahatlıkla kullanılabilir. Tüm hijyen koşullarına dikkat ederek düzenli ağız ve bakımı yapmak uygulamanın kullanım ömrünü uzatacaktır.

Uygulama yapılmış dişlerin bakımı diğer normal dişlerden farksızdır ancak kişinin alışkanlıklarına bağlı olarak (sigara, çay, kahve, kola tüketimi) zaman içinde renk değiştirebilirler. Böyle bir durumda cila yöntemi ile yenilenmeleri gerekebilir. Bunların dışında, sert yiyecekleri diş ile kırmak, tırnak yeme alışkanlığı ve diş sıkma problemi Bonding/ Estetik Dolgunun için kırılma riski yaratabilir.

Bu sayfa Genel Diş Hekimliği ve Estetik Diş Hekimliği Uygulamaları hakkında hastaları bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır.
Bu web sayfası içeriğinde bulunan bilgiler, bilgilendirme amaçlıdır, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçlı muayene etmesi ve tanı koyması yerine asla geçmez.

Tüm sorularınız için buraya tıklayın !
Bizi Instagram'dan Takip Edin